Консультація:

«Зв’язок  пальчикових  ігор на мовленнєвий розвиток

раннього  дошкільного  віку».

Відомо,  що  рухи  пальців   і  кісті  рук  дитини  мають  розвиваючий  вплив.  Розвиток  мовлення  дітей  безпосередньо  залежить  від  сформованості  тонких  рухів  пальців  рук.

Так  у  1928  році  В.М. Бехтерев  довів  стимулюючий  вплив  рухів  рук  на  розвиток  мовлення.  У  дослідженнях  сучасних  вчених  ( М. Бернштейна,  М. Кольцової )  увага  концентрується  на  дрібній  моториці,  тобто  тонких  руках  пальців.  Виявлено,  що  рівень  розвитку  мовлення  дітей  прямо  залежить  від  сформованості  тонких  рухів  пальців  рук.  Якщо  розвиток  дрібної  моторики  відповідає  віку,  то  й  мовний  розвиток  перебуває  в  межах  норми.  Якщо  ж  рухливість  пальців  відстає,  то  затримується  і  мовний  розвиток,  хоча  загальна  моторика  при  цьому  може  бути  нормальною.  Так,  у  дошкільнят  із  мовленнєвим  порушеннями  спостерігаються  відхилення  в  розвитку  пальців  рук,  а  також  загальна  моторна  недостатність.

Тому  для  формування  тонких  рухів  пальців  рук  можуть  із  успіхом  використовуватись  ігри  з  пальчиками,  що  супроводжуються  читанням  віршів – потішок.

Пальчикові  ігри  -  дуже  давня,  проте,  на  жаль,  майже  забута  спадщина  українського  народу.  А  саме  ці  ігри  в  поєднанні  з  усім  комплексом  навчальних  завдань  створюють  сприятливий  емоційний  фон,  забезпечують  добре  тренування  пальців,  сприяють   розвитку  вміння  слухати  та  розуміти  зміст  потішок,  віршів,  вчать  вловлювати  ритм  мови,  корегувати  мовні  вади  у  дітей.

Пальчикові  ігри  -  це  добір  символів  предметів,  інсценівки  розмовних  рядків  за  допомогою  рухів  пальців.  Вони  допомагають  дітям  швидше  оволодіти  навичками  звукового  аналізу,  читання,  допомагають  у  корекції  звуковимови.

У  наш  час  науково  доведено,  що  рівень  розвитку  мовлення  дитини  прямо  залежить  від  сформованості  тонких  рухів  пальців  рук,  які  стимулюють  дозрівання  нервової  системи.

Коли  дитина  виконує  ритмічні  рухи  пальцями,  то

-   індуктивно  збуджуються  мовні  центри  головного  мозку  і  стимулюються  розвиток  мовлення;

-   мовлення  стає  чіткішим,  підвишується  мовна  активність  активність               ( особливо,  якщо  ці  руки  супроводжується  промовлянням   віршиків ):

-     розвивається  спостережливість,  увага,  стійкість  уваги,  пам’ять;

-     тренується  уява  і  дитина  вчиться  « розповідати  руками»  цілі  історії;

-   кисті  рук  і  пальців  набувають  рухливості  і  сили,  необхідної  для  оволодіння  письмом.

Саме  тому  в  необхідно  приділяти  велику  увагу  дрібній  моториці  пальців  рук  у  маленьких  дітей.

Розвивати  загальну  і  дрібну  моторику  слід  паралельно,  пропонуючи  дитині  іграшки  та  вправи,  що  відповідають  її  віку  та  можливостям.  Поряд  з  цим  розвиватимуся  увага,  пам’ять,  мислення.

У  перший  раз  треба  по5казати  вправи  дитині  і  пояснити,  як  їх  зробити.  В  другий  раз  зробити  вправи  разом  з  дитиною,  супроводжуючи  свої  дії  віршами.  А  далі  малюк  зможе  виконувати  завдання  самостійно,  спочатку  без  слів,  а  потім,  примовляючи  при  цьому  пояснювальний  віршований  текст.

Розучувати  вірш  і  рухи  слід  одночасно,  поступово  прискорюючи  темп.  Треба  уважно  слідкувати,  щоб  діти  не  переганяли  один  одного  і  не  відставали,  щоб  темп  рухів  і  мовлення  був  однаковий  для  всіх.  Це  важливо  для  розвитку  мовлення.  Вправи  слід  виконувати  спочатку  правою  рукою,  а  потім  -  лівою,  а  тільки потім  -  обома,  щоб  обидві  руки  (  і  обидві  півкулі  головного  мозку)   могли  розвиватися  синхронно.  Краще  брати  вірші,  написані    чотиристопним  ямбом  або  хореєм.  Невичерпна  скарбниця  таких  творів  -  дитячий  фольклор  та  поезія  сучасних  авторів.

Велику  увагу  слід  приділяти  насиченню  атмосфери  занять  позитивними  емоціями,  грою.  Доречним  буде  музичний  супровід.  Взагалі,  пальчиковий  театр  можна  розвивати  і  збагачувати  в  різних  напрямках.  Коли  розучити  достатньо  кількість  вправ,  їх  варто  згрупувати  за  лексичними  темами  і  розігрувати  невелички  сценки.

Мовлення  з  рухами  -  це  найкращий  засіб  ритмічного  впорядкування,  інтонаційного  збагачення,  відпрацювання  мовного  дихання  та  удосконалення  артикуляції.